Czym jest EFT?

EFT – (Emotional Freedom Technique) – techniki wolności emocjonalnej

EFT (Emotional Freedom Technique) – to skrót, który po polsku oznacza – Techniki Wolności Emocjonalnej. Inne nazwy na tą metodę to: tapping, opukiwanie meridianów czy emocjonalna akupunktura. Jest to metoda i zarazem system pracy, który otwiera nowy dział psychoterapii zwany psychologią energetyczną. To system łączący umysł z ciałem i reprezentuje zupełnie inne podejście niż współczesna medycyna akademicka oraz psychologia. Docieramy do bezpośredniej przyczyny naszych problemów i usuwamy ją jako zaburzenie w systemie energetycznym.

Wywodzi się z dorobku Medycyny Wschodniej (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej), która traktuje człowieka całościowo nie oddzielając ciała fizycznego od psychiki. Nie rozróżnia chorób fizycznych i psychicznych. Wszystko jest zaburzeniem w przepływie energii. EFT wychodzi z założenia stosowanego w Medycynie Chińskiej, że przyczyną wszystkich negatywnych emocji jest właśnie zaburzenie przepływu energii w meridianach. Dlatego stosując tą technikę, przywracamy prawidłowy przepływ energii i dzięki temu uwalniamy się od problemów natury emocjonalnej i zarazem fizycznej.

Z pewnością zapytasz jaka jest różnica pomiędzy psychoterapią a EFT. Już odpowiadam. Psychoterapia polega na zrozumieniu problemu, EFT polega na uwolnieniu się od problemu. Dlatego technika ta stanowi doskonałe uzupełnienie każdej psychoterapii. Jak już znany amerykański psychiatra i psychoterapeuta, twórca podejścia terapeutycznego zwanego bioenergetyką – Dr Aleksander Lowen powiedział, że żadna terapia nie jest skuteczna, jeśli nie dotknie się ciała. A w EFT dotykamy właśnie ciała.

EFT to niezwykle prosta, szybka i zadziwiająco skuteczna technika. Bezpieczna zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Typowe ćwiczenia rozwojowe czy coachingowe oparte na tradycyjnych technikach rozwoju, mogą trwać miesiącami a nawet latami, zanim nastąpi trwała i pożądana zmiana. Dodatkowo organizm ma naturalną skłonność do odrzucania zmian, które traktuje jako zagrożenie i dlatego tak trudno nam coś w sobie zmienić lub wdrożyć nowe nawyki. A dzięki EFT możemy ten mechanizm ominąć i szybko osiągać efekty. W czym tkwi sukces? – W połączeniu pracy mentalnej z pracą z ciałem (bo używamy punktów na ciele). Dodatkowym plusem tej metody jest to, że zmiany zachodzą w Tobie na stałe, a nie tylko doraźnie.

Metoda istnieje już ponad 20 lat. Jednak w Polsce jest stosunkowo mało znana. Natomiast w USA zajmuje czołową pozycję wśród terapii meridianowych (meridiany – to kanały przebiegające wzdłuż ciała, przez które przepływa energia życiowa). Szacuje się, że ok. 10 milionów ludzi na świecie korzysta z tej metody.

Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność EFT. Na przykład niwelowanie fobii przed zwierzętami, nerwice (lękowa, pourazowa), zmniejszenie częstotliwości ataków epilepsji, poprawa wzroku, obniżenie symptomów stresu pourazowego (PTSD), poprawie wyników sportowych a także wiele innych.

Jest to technika polecana przez znanych trenerów rozwoju osobistego jak Tony Robbins, Jack Canfield, T. Harv Eker czy Deepak Chopra.

Sesje EFT nazywam treningami umysłu, gdzie dotykamy też ciała (dokładnie punktów aktywnych biologicznie na ciele). Podobnie jak trenujesz mięśnie, aby uzyskać zamierzony efekt, tak samo jest z umysłem. Trenujesz swój umysł – sposób myślenia, postrzegania i system przekonań. Trening polega na pozbyciu się tego, co nie jest Twoje i Ci nie służy, a często nawet i szkodzi.

Wszystko, co dzieje się w Twoim umyśle (głowie), mózg przepisuje do ciała. Niezależnie od tego czy jest to pozytywne czy negatywne. To, co negatywne (zdarzenia, sytuacje, słowa) daje o sobie znać. Dlatego poprzez napięcia, ból, jakikolwiek dyskomfort ciała lub umysłu czy nawet chorobę, otrzymujesz informacje wprost – że powinieneś zatroszczyć się o siebie. Jeśli tego nie zrobisz, problem będzie się pogłębiał.

EFT
To technika usuwania blokad w naszym umyśle,
negatywnych myśli i przekonań.

Doskonała na negatywne emocje, traumy, lęki i fobie.

Pomocna w przypadku uzależnień.

Podnosi wydajność umysłową i fizyczną.

Mamy wiele przekonań, myśli, poglądów i emocji, które fundujemy sobie sami. Ale wiele z nich przekazują nam nasi rodzice i najbliższe otoczenie. To przekazywanie dzieje się w sposób nieuświadomiony, bo cały ten proces odbywa się w głębokich warstwach naszej psychiki.

Nasze negatywne przekonania i emocje mogą działać jak wirusy w naszych komputerach. Jeśli nie zainstalujemy odpowiedniego programu antywirusowego (takiego np. jak technika EFT), to nigdy nie będziemy w pełni dobrze funkcjonować.

Zawsze powinniśmy pamiętać, że:
Pozytywne myśli i przekonania – budują nasze życie.
Negatywne myśli i przekonania – rujnują nasze życie.

Zastosowanie technik EFT

Technikę EFT wykonujemy jeśli chcemy poradzić sobie z jednym z poniższych tematów:

– Negatywne wzorce myślenia i działania (rozpamiętywanie, natrętne myśli).
– Negatywne myśli, przekonania lub wspomnienia.
– Negatywne emocje (złość, agresja, smutek).
– Traumy z przeszłości.
– Poczucie winy.
– Lęki, fobie, obsesje.
– Depresje.
– Problemy natury seksualnej.
– Nerwica lękowa.
– Nerwica pourazowa.
– Zespół stresu pourazowego (PTSD).
– Redukcja stresu.
– Relacja w partnerstwie, z najbliższymi lub z otoczeniem (zakończenie toksycznych relacji).
– Zdrada (osoby zdradzane, osoby zdradzające).
– Rozstanie z bliską osobą (śmierć, porzucenie, odrzucenie, poczucie żalu i straty).
– Poczucie bezpieczeństwa.
– Uzależnienia.
– Nieśmiałość.
– Bezsenność.
– Pesymizm.
– Redukcja wagi lub przybranie na wadze.
– Zaburzenia apetytu.
– Niskie poczucie własnej wartości.

Techniki EFT stosujemy również, aby:

– Przywrócić poczucie własnej wartości.
– Budować dobre relacje z ludźmi.
– Poprawić wydajność fizyczną.
– Przywrócić optymizm.
– Uzyskać wymarzoną sylwetkę.
– Być pewnym siebie i swoich możliwości.
– Mieć siłę i energię do działania.
– Być skutecznym w pracy i życiu.
– Być asertywnym w życiu.
– Stworzyć udany związek.
– Poprawić koncentrację i sprawności intelektualną.
– Umieć się skupić na tym, co dla nas ważne.
– Realizować postawione sobie cele.
– Szybciej się uczyć.
– Poprawić koncentrację.
– Poprawić swój dobrobyt.
– Osiągnąć sukces.
– Kreować lepsze wyniki w sporcie.

Jak przebiega sesja EFT?

Siedzimy na wygodnych krzesłach/fotelach. Na początek otrzymasz ode mnie parę słów wstępu o metodzie, jeśli do tej pory nie zetknęłaś/zetknąłeś się z nią i jest to pierwsza Twoja sesja ze mną.

Następnie zaczynamy swobodnie rozmawiać o tym, z czym do mnie przychodzisz. Podczas rozmowy panuje miła atmosfera sprzyjająca temu, aby swobodnie opowiedzieć o tym, co Cię boli, co przeszkadza, co chcesz zmienić, osiągnąć.

Teraz przechodzimy do pracy z EFT. Jest to technika, podczas której stosujemy lekkie opukiwanie punktów aktywnych biologicznie zlokalizowanych na ciele (głowa, twarz, dłonie, tułów) + powtarzanie zdań. Opukiwanie robisz samodzielnie naśladując mnie, a zdania są ułożone specjalnie pod Ciebie i tylko je po mnie powtarzasz. Cała praca i wypowiadane zdania przebiegają w oparciu o wcześniej przeprowadzoną rozmowę i tego, co wychodzi nam w trakcie.

Dodatkowo włączamy do pracy skoncentrowaną myśl o problemie/temacie.

Łączymy to również z ćwiczeniami oddechowymi, które usprawniają cały proces i dbamy o odpowiednie nawodnienie ciała popijając wodę.

Opukiwanie połączone ze świadomą pracą pozwala przeprogramować pewne ścieżki neuronalne w mózgu. To ostatecznie prowadzi do zmiany sposobu postrzegania, zmiany w reagowaniu na sytuacje, zmiany zachowań, usunęcia negatywnych emocji.

Jak działa EFT?

Skutkuje trwałymi, możliwymi do zbadania, fizycznymi zmianami w mózgu.

– Działa niezwykle relaksująco i uspokajająco. Już po 15 minutach stosowania techniki EFT obniża się poziom kortyzolu o 50% (hormon stresu).
– Zmniejsza negatywne emocje i eliminuje negatywne przekonania.
– Zmniejsza dolegliwości fizyczne (bóle związane ze stresem).
– Trwale zmienia system postrzegania. Po regularnych sesjach już nie wracasz do starych negatywnych wzorców.
– Nabierasz dystansu. Już temat/zdarzenie tak nie boli.
– Stajesz się silniejsza/silniejszy.
– Zaczynasz widzieć i wiedzieć, że sobie poradzisz.
– Poprawia koncentrację i uważność.
– Ogólnie pozytywnie wpływa na ciało i psychikę.
– Przyczynia się do wzmocnienia sił życiowych.
– Punkty, które wykorzystujemy, mają tak dużą skuteczność, że efektem ubocznym EFT jest także pobudzona produkcja kolagenu w ciele oraz poprawa trawienia.

Sprawdza się świetnie jako narzędzie rozwoju osobistego czy zawodowego. W obszarze poprawy swojej skuteczności i wydajności w życiu osobistym, zawodowym czy sporcie. Z powodzeniem stosuje się ją w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych (choroby, bóle, likwidowanie napięć) oraz emocjonalnych.

Jak się przygotować do sesji EFT?

Wystarczy, że wiesz z jakim tematem przychodzisz (co Cię boli, co Ci przeszkadza, co chcesz zmienić lub osiągnąć).

Częstotliwość sesji EFT

Aby zmiany trwale wpisały się w pamięć mózgu i ciała, sesje należy powtarzać regularnie 1-4 razy w miesiącu w regularnych odstępach czasowych.


Czas trwania sesji EFT

Pierwsza wizyta 90 min, każda następna 60 min.

Cena

cennik dostępny tutaj