Masaż ciała – chiński Tui-Na na kozetce
Tui-Na to chiński masaż pobudzający ciało i ducha.
Jest to holistyczna metoda pracy z ciałem
pochodząca z Chin, w której
wyjątkowo skutecznie działa
na wszystkie aspekty człowieka – ciało, umysł i ducha.

Masaż Tui-Na pochodzi z Chin. Samo „Tui” – oznacza „naciskać” a „Na” – oznacza „chwytać”. I takie właśnie czynności są wykonywane podczas masażu. Jednakże sam masaż składa się z około 50 różnych technik. Przy jego wykonywaniu można używać nie tylko dłoni i kciuków ale również łokci czy przedramion i w czasie masażu dowolnie je zmieniać. W zależności od potrzeb używa się technik bardziej dynamicznych z intensywniejszym uciskiem takie jak, ugniatanie, przetaczanie czy oklepywanie, aby poruszyć przepływ krwi i Qi (energii życiowej). Natomiast w przypadku niedoboru energetycznego wykorzystuje się techniki łagodniejsze z delikatnym uciskiem, głaskaniu i skupianiu się na dostarczaniu energii z zewnątrz.

Tak naprawdę masaż Tui-Na był pierwszy. Uważany jest za „ojca masaży azjatyckich” w tym Shiatsu. Dlatego cenię sobie tą sztukę pracy z ciałem.

Czym jest masaż TUI-NA?

Jest to masaż, którego głównym celem jest odblokowanie blokad energetycznych wzdłuż meridianów (kanałów energetycznych) i zastymulowanie energii Qi (energii życiowej) i krwi do przepływu. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczna jest równowaga. Ponadto energia Qi powinna swobodnie przemieszczać się przez meridiany, czego efektem dobre samopoczucie oraz zdrowie. W tym celu wykorzystuje się specjalne punkty zlokalizowane na ciele wzgłuż meridianów, które się uciska i stymuluje. Istnieje ich aż 365 i dobieram te, które będą najlepsze dla Ciebie.

Masaż Tui-Na skupia się głównie na kręgosłupie, gdyż ten jest podporą całego ciała i jest najbardziej obciążony. Kręsosłup często porównywany jest do drzewa, wzdłóż którego płynie energia Qi i rozgałęzia się na wszystkie organy wewnętrzne. A odblokowany przepływ energetyczny stymuluje mobilizację całego organizmu do samoobrony i powrotu do zdrowia. Technikę wykonywania masażu dobiera się indywidualnie do potrzeb. Masaż Tui-Na moża wykonywać zarówno bez olejku jak i z jego użyciem. To wszystko zależy od Twoich preferencji i mojej rekomendacji.

Bardzo często do masażu Tui-Na pomocniczo używa się innych metod terapeutycznych, jak jak klawiterapię, aurikuloterapię, moksę oraz chińskie bańki ogniowe lub bezogniowe. Wszystko to sprawia, że masaż ten zawsze przebiega inaczej a sam terapeuta musi wykazać się nie lada wyobraznią i kreatywnością.

Najlepiej stosować masaż Tui-Na profilaktycznie, podtrzymując swoje ciało, umysł i ducha w dobrej kondycji. Natomiast gdy przydarzy nam się jakaś dolegliwość chorobowa lub poczujemy ból w jakiejś części ciała, to masaż Tui-Na jest świetnym rozwiązaniem.

Jak działa masaż TUI-NA?

Masaż Tui-Na oddziaływuje na mięśnie, stawy oraz narządy wewnętrzne. Bardzo skutecznie przyczynia się do wzmocnienia sił życiowych i zapobiega zaburzeniom zdrowotnym już na początkowym etapie, a także łagodzi i wspomaga przy istniejących zaburzeniach układu trawiennego, krwionośnego, moczowego czy oddechowego. Dobrze sprawdza się przy różnego rodzaju dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego.

Szczególnie pomocny:

 • dla uspokojenia i głębokiego odprężenia,
 • przy przemęczeniu fizycznym i psychicznym,
 • przy nerwobólach,
 • przy chronicznym zmęczeniu,
 • likwidacji stresu, napięcia oraz nagromadzonych emocji,
 • dla zmniejszenia napięcia mięśni w barkach, szyi i karku,
 • dla poprawy jakość snu,
 • przy nadpobudliwości,
 • przy bólach głowy, migrenach,
 • przy bólach mięśni i stawów,
 • przy bólach pleców,
 • przy rwie kulszowej,
 • przy reumatyzmie,
 • przy problemach menstruacyjnych (napięcia miesiączkowe, bolesne miesiączki, nadmierne krwawienia, brak miesiączki),
 • przy problemach trawiennych (niestrawność, refluks, zgaga),
 • przy problemach z wypróżnianiem,
 • przy problemach gastrycznych,
 • dla poprawy krążenia,
 • dla oczyszczania organizmu z toksyn,
 • dla wzmocnienia sił obronnych organizmu.

Jakie są przeciwwskazania do masażu TUI-NA?

– Ciężkie schorzenia serca, wątroby, płuc i nerek.
– Nowotwory.
– Krwawienia wewnętrzne (np. wrzody żołądka).
– Świeże złamania.
– Choroby skóry (egzema, łuszczyca, niezagojone rany, pęcherze) oraz uszkodzenia skóry.
– Uszkodzenia wnętrzności.
– Osteoporoza.
– Dwa pierwsze trymestry ciąży.

Należy pamiętać, że w przypadku poważnych dolegliwości, Tui-Na nigdy nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Może natomiast wspomóc powrót do zdrowia, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.

Jak pracujemy?

Przebierasz się w wygodnie ubranie, które masz ze sobą, jeśli w nim nie przyszłaś/przyszedłeś. Jedynie, jak przejdziemy do pracy na kręgosłupie poproszę Ciebie o ściągniecie górnej części ubrania i położenie się na brzuchu.

Poczęstuję Cię wodą lub herbatą ziołową, w zależności od Twoich preferencji.

Przeprowadzę z Tobą wywiad na temat Twojej ogólnej kondycji psycho-fizycznej oraz diagnostykę w oparciu o wiedzę według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (diagnoza z języka, pulsu, powłok brzusznych, pleców). Na tej podstawie dobieram strategię działania i zestaw technik i punktów aktywnych biologicznie, które będę najlepsze dla Ciebie.

Następnie kładziesz się na kozetce do masażu. Masaż Tui-Na może odbywać się zarówno w pozycji leżącej jak i siedzącej. Jednak i tak większość czasu będziesz leżeć.

Zaczynam pracę na meridianach (kanałach przebiegających wzdłuż ciała, przez które przepływa energia życiowa) i punktach aktywnych biologicznie (punktach akupresurowych położonych wzdłuż meridianów).

Dodatkowo do masażu można włączyć inne metody terapeutyczne, jak klawiterapię, aurikuloterapię , moksę oraz chińskie bańki ogniowe lub bezogniowe.

Masażowi towarzyszy spokojna muzyka w tle.

Jak się przygotować?

Należy mieć na sobie lub zabrać ze sobą luźne, niekrępujące ruchów ubranie (wskazane długie legginsy lub
spodnie dresowe oraz bluzka z długim rękawem). Jedynie, jak przejdziemy do pracy na kręgosłupie poproszę Ciebie o ściągniecie górnej części ubrania i położenie się na brzuchu.

Należy zabrać ze sobą ciepłe skarpety na przebranie.

Minimum 2 godz. przed masażem nie powinno spożywać się ciężkich posiłków (pić można).

Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 1,5-2 godz. przed masażem.

W dniu wykonywania masażu nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Pomyśl o intencji, z jaką przychodzisz na masaż.