Masaż ciała – chiński Tui-Na na kozetce
Tui-Na to chiński masaż pobudzający ciało i ducha.
Jest to holistyczna metoda pracy z ciałem
pochodząca z Chin, w której
wyjątkowo skutecznie działa
na wszystkie aspekty człowieka – ciało, umysł i ducha.
Masaż Tui-Na pochodzi z Chin. Samo „Tui” – oznacza „naciskać” a „Na” – oznacza „chwytać”. I takie właśnie czynności są wykonywane podczas masażu. Jednakże sam masaż składa się z około 50 różnych technik. Przy jego wykonywaniu można używać nie tylko dłoni i kciuków ale również łokci czy przedramion i w czasie masażu dowolnie je zmieniać. W zależności od potrzeb używa się technik bardziej dynamicznych z intensywniejszym uciskiem takie jak, ugniatanie, przetaczanie czy oklepywanie, aby poruszyć przepływ krwi i Qi (energii życiowej). Natomiast w przypadku niedoboru energetycznego wykorzystuje się techniki łagodniejsze z delikatnym uciskiem, głaskaniu i skupianiu się na dostarczaniu energii z zewnątrz.
Tak naprawdę masaż Tui-Na był pierwszy. Uważany jest za „ojca masaży azjatyckich” w tym Shiatsu. Dlatego cenię sobie tą sztukę pracy z ciałem.
Czym jest masaż TUI-NA?
Jest to masaż, którego głównym celem jest odblokowanie blokad energetycznych wzdłuż meridianów (kanałów energetycznych) i zastymulowanie energii Qi (energii życiowej) i krwi do przepływu. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczna jest równowaga. Ponadto energia Qi powinna swobodnie przemieszczać się przez meridiany, czego efektem dobre samopoczucie oraz zdrowie. W tym celu wykorzystuje się specjalne punkty zlokalizowane na ciele wzgłuż meridianów, które się uciska i stymuluje. Istnieje ich aż 365 i dobieram te, które będą najlepsze dla Ciebie.
Masaż Tui-Na skupia się głównie na kręgosłupie, gdyż ten jest podporą całego ciała i jest najbardziej obciążony. Kręsosłup często porównywany jest do drzewa, wzdłóż którego płynie energia Qi i rozgałęzia się na wszystkie organy wewnętrzne. A odblokowany przepływ energetyczny stymuluje mobilizację całego organizmu do samoobrony i powrotu do zdrowia. Technikę wykonywania masażu dobiera się indywidualnie do potrzeb. Masaż Tui-Na moża wykonywać zarówno bez olejku jak i z jego użyciem. To wszystko zależy od Twoich preferencji i mojej rekomendacji.
Bardzo często do masażu Tui-Na pomocniczo używa się innych metod terapeutycznych, jak jak klawiterapię, aurikuloterapię, moksę oraz chińskie bańki ogniowe lub bezogniowe. Wszystko to sprawia, że masaż ten zawsze przebiega inaczej a sam terapeuta musi wykazać się nie lada wyobraznią i kreatywnością.
Najlepiej stosować masaż Tui-Na profilaktycznie, podtrzymując swoje ciało, umysł i ducha w dobrej kondycji. Natomiast gdy przydarzy nam się jakaś dolegliwość chorobowa lub poczujemy ból w jakiejś części ciała, to masaż Tui-Na jest świetnym rozwiązaniem.
Jak działa masaż TUI-NA?
Masaż Tui-Na oddziaływuje na mięśnie, stawy oraz narządy wewnętrzne. Bardzo skutecznie przyczynia się do wzmocnienia sił życiowych i zapobiega zaburzeniom zdrowotnym już na początkowym etapie, a także łagodzi i wspomaga przy istniejących zaburzeniach układu trawiennego, krwionośnego, moczowego czy oddechowego. Dobrze sprawdza się przy różnego rodzaju dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego.
Szczególnie pomocny:
- dla uspokojenia i głębokiego odprężenia,
- przy przemęczeniu fizycznym i psychicznym,
- przy nerwobólach,
- przy chronicznym zmęczeniu,
- likwidacji stresu, napięcia oraz nagromadzonych emocji,
- dla zmniejszenia napięcia mięśni w barkach, szyi i karku,
- dla poprawy jakość snu,
- przy nadpobudliwości,
- przy bólach głowy, migrenach,
- przy bólach mięśni i stawów,
- przy bólach pleców,
- przy rwie kulszowej,
- przy reumatyzmie,
- przy problemach menstruacyjnych (napięcia miesiączkowe, bolesne miesiączki, nadmierne krwawienia, brak miesiączki),
- przy problemach trawiennych (niestrawność, refluks, zgaga),
- przy problemach z wypróżnianiem,
- przy problemach gastrycznych,
- dla poprawy krążenia,
- dla oczyszczania organizmu z toksyn,
- dla wzmocnienia sił obronnych organizmu.
Jakie są przeciwwskazania do masażu TUI-NA?
– Ciężkie schorzenia serca, wątroby, płuc i nerek.
– Nowotwory.
– Krwawienia wewnętrzne (np. wrzody żołądka).
– Świeże złamania.
– Choroby skóry (egzema, łuszczyca, niezagojone rany, pęcherze) oraz uszkodzenia skóry.
– Uszkodzenia wnętrzności.
– Osteoporoza.
– Dwa pierwsze trymestry ciąży.
Należy pamiętać, że w przypadku poważnych dolegliwości, Tui-Na nigdy nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Może natomiast wspomóc powrót do zdrowia, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.