Czym jest klawiterapia?
Jest nieinwazyjną metodą terapii odruchowej, która ma szerokie zastosowanie i jest niezwykle skuteczna w swoim działaniu. Jest pewnego rodzaju formą rehabilitacji, mogącą stanowić oddzielną lub wspomagająca metodę w dochodzeniu do stanu zdrowia i sprawności. Polega na wzbudzeniu utraconego przewodnictwa nerwowego poprzez stymulację danego obszaru ciała. Nazwa wywodzi się z tego, że do stymulacji poszczególnych obszarów ciała wykorzystuje się tzw. klawiki, które swoim wyglądem przypominają gwoździe. Z łaciny clavius oznacza właśnie gwóźdź. Zalicza się do naturalnych metod pracy z ciałem, z której zalet może skorzystać praktycznie każdy.
Jak działa klawiterapia?
Zabieg klawiterapii działa na podobnej zasadzie jak akupunktura czy akupresura, kiedy podczas zabiegu stymuluje się punkty aktywne biologicznie zlokalizowane na ciele na meridianach (kanały energetyczne). W akupunkturze wykorzystujemy igły, w akupresurze ucisk. Jednak w klawiterapii wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia – klawiki. Przypominają one swoim wyglądem gwoździe, ale nie są ostre w zakończeniu i nie można nimi przebić ciągłości skóry. Są wykonane ze stali chirurgicznej. Wspomniane zaostrzenie klawika spełnia funkcję stymulującą impuls nerwowy, który dociera do kluczowych struktur układu nerwowego.
Zadaniem klawików i całego przeprowadzanego zabiegu jest wzbudzenie impulsu nerwowego wysyłanego do danego narządu wewnętrznego, poprzez stymulację odpowiedniego punktu. Przy pomocy klawików ciało dostaje impuls do rozpoczęcia procesu regeneracji i samoleczenia.
Szczególnie pomocna:
- dla zredukowania stresu,
- dla zredukowania napięć w ciele i napięć przykręgosłupowych,
- dla poprawy funkcjonowania centralnego układu nerwowego i obwodowego,
- dla wsparcia przy chorobach neurodegeneracyjnych,
- dla przyspieszenia procesów samonaprawczych organizmu,
- dla zmniejszenia dolegliwości bólowych,
- dla poprawy jakości życia przy takich schorzeniach, jak SM, depresja, nadciśnienie tętnicze krwi, skurcze twarzy, zaburzenia endokrynologiczne związane np. z tarczycą, zawroty głowy,
- dla ustąpienia migren,
- dla jasności umysłu,
- dla poprawy ukrwienia skóry głowy,
- dla odprężenia i relaksu.
Jakie są przeciwwskazania do klawiterapii?
- silne wyniszczenie organizmu po chemioterapii,
- rekonwalescencja po przeszczepieniu narządów,
- choroby skóry (egzema, łuszczyca, niezagojone rany, pęcherze) oraz uszkodzenia skóry w miejscach, w których używamy klawików,
- dwa pierwsze trymestry ciąży.
Należy pamiętać, że w przypadku poważnych dolegliwości, klawiterapia nigdy nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Może natomiast wspomóc powrót do zdrowia, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.