Czym jest klawiterapia?

Jest nieinwazyjną metodą terapii odruchowej, która ma szerokie zastosowanie i jest niezwykle skuteczna w swoim działaniu. Jest pewnego rodzaju formą rehabilitacji, mogącą stanowić oddzielną lub wspomagająca metodę w dochodzeniu do stanu zdrowia i sprawności. Polega na wzbudzeniu utraconego przewodnictwa nerwowego poprzez stymulację danego obszaru ciała. Nazwa wywodzi się z tego, że do stymulacji poszczególnych obszarów ciała wykorzystuje się tzw. klawiki, które swoim wyglądem przypominają gwoździe. Z łaciny clavius oznacza właśnie gwóźdź. Zalicza się do naturalnych metod pracy z ciałem, z której zalet może skorzystać praktycznie każdy.

Jak działa klawiterapia?

Zabieg klawiterapii działa na podobnej zasadzie jak akupunktura czy akupresura, kiedy podczas zabiegu stymuluje się punkty aktywne biologicznie zlokalizowane na ciele na meridianach (kanały energetyczne). W akupunkturze wykorzystujemy igły, w akupresurze ucisk. Jednak w klawiterapii wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia – klawiki. Przypominają one swoim wyglądem gwoździe, ale nie są ostre w zakończeniu i nie można nimi przebić ciągłości skóry. Są wykonane ze stali chirurgicznej. Wspomniane zaostrzenie klawika spełnia funkcję stymulującą impuls nerwowy, który dociera do kluczowych struktur układu nerwowego.

Zadaniem klawików i całego przeprowadzanego zabiegu jest wzbudzenie impulsu nerwowego wysyłanego do danego narządu wewnętrznego, poprzez stymulację odpowiedniego punktu. Przy pomocy klawików ciało dostaje impuls do rozpoczęcia procesu regeneracji i samoleczenia.

Szczególnie pomocna:

  • dla zredukowania stresu,
  • dla zredukowania napięć w ciele i napięć przykręgosłupowych,
  • dla poprawy funkcjonowania centralnego układu nerwowego i obwodowego,
  • dla wsparcia przy chorobach neurodegeneracyjnych,
  • dla przyspieszenia procesów samonaprawczych organizmu,
  • dla zmniejszenia dolegliwości bólowych,
  • dla poprawy jakości życia przy takich schorzeniach, jak SM, depresja, nadciśnienie tętnicze krwi, skurcze twarzy, zaburzenia endokrynologiczne związane np. z tarczycą, zawroty głowy,
  • dla ustąpienia migren,
  • dla jasności umysłu,
  • dla poprawy ukrwienia skóry głowy,
  • dla odprężenia i relaksu.

Jakie są przeciwwskazania do  klawiterapii?

  • silne wyniszczenie organizmu po chemioterapii,
  • rekonwalescencja po przeszczepieniu narządów,
  • choroby skóry (egzema, łuszczyca, niezagojone rany, pęcherze) oraz uszkodzenia skóry w miejscach, w których używamy klawików,
  • dwa pierwsze trymestry ciąży.

Należy pamiętać, że w przypadku poważnych dolegliwości, klawiterapia nigdy nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Może natomiast wspomóc powrót do zdrowia, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.

Jak pracujemy?

Klawiterapię można wykonać jako samodzielny zabieg na głowie, plecach i kręgosłupie oraz na rękach i nogach, jeśli jest taka potrzeba.

Klawiterapia może być również wspomagającym elementem terapeutycznym podczas masażu TUI-NA oraz masażu SHIATSU

Poczęstuję Cię wodą lub herbatą ziołową, w zależności od Twoich preferencji.

Przeprowadzę z Tobą wywiad na temat Twojej ogólnej kondycji psycho-fizycznej oraz diagnostykę w oparciu o wiedzę według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (diagnoza z języka, pulsu, powłok brzusznych, pleców). Na tej podstawie dobieram strategię działania i zestaw technik i punktów aktywnych biologicznie, które będę najlepsze dla Ciebie.

Następnie kładziesz się na brzuchu na kozetce do masażu. Zabieg klawiterapii może odbywać się zarówno w pozycji leżącej jak i siedzącej.

Zaczynam pracę przy pomocy klawików zaczynając od głowy, przechodząc przez szyję, barki, plecy i kręgosłup. Są tam zlokalizowane meridiany (kanały przebiegające wzdłuż ciała, przez które przepływa energia życiowa) i punkty aktywne biologicznie (punkty akupresurowe położone wzdłuż meridianów).

Jak się przygotować?

Klawiterapię wykonuje się bezpośrednio na skórze głowy, pleców i kręgosłupa. Czasem również na rękach i nogach, jeśli jest taka potrzeba ze względu na dolegliwości. Dlatego należy przygotować się w odpowiedni sposób.

Najlepiej ubrać się luźno i swobodnie oraz zabrać ze sobą ciepłe skarpety na przebranie.

Jak przejdziemy do pracy na plecach i kręgosłupie poproszę Cię o ściągniecie górnej części ubrania (bielizna u Pań zostaje) i położenie się na brzuchu. Możesz również siedzieć na kozetce odwrócona/y do mnie plecami. To zależy jak będzie Tobie wygodnie.

Minimum 2 godz. przed zabiegiem nie powinno spożywać się ciężkich posiłków (pić można).

Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 1,5-2 godz. przed zabiegiem.

W dniu wykonywania zabiegu nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Pomyśl o intencji, z jaką przychodzisz.