Emocje są czymś ludzkim, są częścią nas. Są potężną siłą, popychającą nas w różnych kierunkach.

Odczuwanie emocji jest jak najbardziej zdrowe i naturalne.

Wszystkie emocje mają pewną energię (siłę działania). Wiele niewyrażonych emocji jak lęki, niepokoje, złość, zazdrość są bardzo silnym przeżyciem. Tak silne emocje szukają ujścia. Jeżeli tego ujścia nie zapewnimy, wyprodukowana energia nie znika bez śladu.

Większości z nas nikt nigdy nie uczył jak pracować z emocjami, jak je wyrażać i uwalniać, aby nie ranić siebie i innych. A byłoby zupełnie inaczej, gdybyśmy mieli większą wiedzę na ten temat. Dlatego zapraszam Cię do lektury!

Odczuwanie emocji jest jak najbardziej zdrowe i naturalne. Jednak, co robić, kiedy mamy ich za dużo? Kiedy nas przytłaczają i nie pozwalają spokojnie żyć i czasem powodują, że stajemy się nieznośni dla otoczenia?

PRZYCZYNĄ DOLEGLIWOŚCI FIZYCZNYCH SĄ EMOCJE

Przyczyną większości dolegliwości fizycznych są głównie problemy natury emocjonalnej, czyli to, jak reagujemy na dane sytuacje czy zdarzenia. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, wszystkie emocje mają pewną energię (siłę działania). Wiele niewyrażonych emocji jak lęki, niepokoje, złość, zazdrość są bardzo silnym przeżyciem. Tak silne emocje szukają ujścia. Jeżeli tego ujścia nie zapewnimy, wyprodukowana energia nie znika bez śladu, tylko wnika w głąb naszego ciała i może się to przejawić w postaci dolegliwości psychosomatycznych, dolegliwości fizycznych, zaburzeń emocjonalnych oraz zaburzeń zachowania.

EMOCJE DA SIĘ ZMIERZYĆ

Emocje można podzielić na pozytywne i negatywne. Jeśli ustawimy emocje na skali pionowej, to od samego dołu będziemy mieli emocje negatywne, a na samej górze pozytywne. Pomiędzy nimi jest pozioma linia, która oznacza NEUTRALNOŚĆ.

Każdą z emocji da się zmierzyć poprzez to, jaką niesie ze sobą moc. Pozytywne emocje mają moc sprawczą, czyli siłę twórczą. Negatywne emocje mają również moc, ale destrukcyjną, która niczego nie tworzy, lecz niszczy. To, co negatywne ściąga nas w dół. To, co pozytywne ciągnie nas w górę.

Doświadczając negatywnych emocji czujemy, że się spalamy, wyczerpujemy, tracimy siłę. Doświadczając pozytywnych emocji czujemy się uniesieni, pogodni, dobrze nastawieni do siebie, świata i ludzi.

NEUTRALNOŚĆ

Neutralność stanowi granicę pomiędzy tym, co negatywne i pozytywne jeśli chodzi o emocje. Neutralność to stan, jeśli potrafimy złapać dystans do wszystkich emocji negatywnych.

Neutralność to taka trampolina, dzięki której potrafimy wzbić się na wyżyny pozytywności. To stan, kiedy już nie odczuwamy przykrości w naszym ciele i umyśle. Ale to jeszcze nie jest spokój, do którego tak wszyscy dążymy. Neutralność jest dopiero początkiem drogi do osiągnięcia spokoju.

EMOCJE TO ENERGIA

Wszystko we wszechświecie emituje tzw. wibracje. Im wyższa wibracja, tym większa moc. Emocje także emitują wibracje, ponieważ są energią. Wibracje emocji oddziałują na pole energetyczne ciała i wywołują skutki, których można doświadczyć namacalnie.

Ponieważ wszystko, co żyje, połączone jest ze sobą na poziomie wibracyjnych pól energii, każdy żywy organizm będący w pobliżu odbiera nasz dominujący stan emocjonalny w danej chwili i wpływa na niego. Powszechnie wiadomo, że zwierzęta instynktownie odczytują stan emocjonalny danej osoby. My również potrafimy to robić! Dlatego do niektórych osób nas ciągnie, a od niektórych nas odpycha – zgodnie z tym, co mamy w sobie.

Podstawowa zasada świata emocji brzmi: podobne przyciąga podobne. Dlatego złość przyciąga złość. Zazdrość przyciąga zazdrość. Radość przyciąga radość.

Więc jeśli chcesz przyciągać określone zdarzenia w swoim życiu, zajmij się swoimi emocjami! Gdyż jak widzisz, na zdarzenia życiowe oddziałują emocje, którymi emanujemy. A wiele z nich wyparliśmy i stłumiliśmy na poziomie psychicznym udając przed samym sobą, że ich nie ma.

ODCZUWANIE WSZYSTKICH EMOCJI JEST CZYMŚ NATURALNYM

Powinniśmy umieć odczuwać każdą z emocji. Naturalnym jest to, że odczuwamy różne emocje w różnym natężeniu. Tak samo radość, jak smutek i złość. Nawet pozytywne emocje odczuwane zbyt intensywnie nie są dla nas dobre. Na przykład nadmierna radość, określana jako euforia nie jest niczym dobrym, wyczerpuje nasze ciało i psychikę w równym stopniu jak nadmierny smutek. Każda z emocji trwa jakiś czas i jeśli ten czas się wydłuża, wtedy przestaje to być korzystne dla naszego ciała i zdrowia.

EMOCJE MOŻNA WYCZYTAĆ Z CIAŁA

Wszystkie emocje nieustannie wpływają na ciało, a co za tym idzie – na nasz wygląd! Emocje, które przeżywamy w życiu, odbijają się w naszym ciele i budują je na swój sposób. Widać to po sylwetce, sposobie poruszania się oraz mimice twarzy. Z wyglądu naprawdę wiele można wyczytać.

Dlatego, aby jeśli chcemy zmienić swoje ciało (wygląd), należy zająć się przede wszystkim emocjami!

TŁUMIENIE EMOCJI

Najczęściej mechanizm tłumienia emocji przekazują nam rodzice, opiekunowie oraz szkoła. Tłumimy uczucia, aby nam nie przeszkadzały w życiu. Przeszkadzają dlatego, że powodują cierpienie, a my dążymy do tego, aby było nam dobrze, sympatycznie i miło.

Czasem zdarza się, że tłumimy emocje od wczesnych lat aż do dorosłości, a to powoduje frustrację, która jest stresem dla naszego ciała.

Z czasem napór stłumionych emocji możemy odczuwać jako zmienne nastroje, rozdrażnienie, lęki niewiadomego pochodzenia, napięcia w ciele (zwłaszcza karku i pleców), skurcze, bóle ciała (zwłaszcza bóle głowy, żołądka, wątroby), zaparcia, niestrawność, refluks, zgagę, zaburzenia menstruacyjne, nadciśnienie, alergie.

TŁUMIONE EMOCJE WYWOŁUJĄ STRES

Niszczące działanie stresu jest wyłącznie zasługą naszych własnych emocji! Stres jest w rzeczywistości naporem wewnętrznego napięcia pochodzącego z tłumionych emocji. I to napięcie szuka ujścia. Im bardziej uwolnimy się od negatywnych emocji, tym mniej staniemy się podatni na stres.

W dzisiejszych czasach oferuje się wiele technik radzenia sobie ze stresem. Należy pamiętać, że większość z nich zajmuje się skutkami stresu a nie działaniem na prawdziwą przyczynę, czyli na stłumione emocje. Skutek należy oczywiście usunąć, ale bez podjęcia działań pracy z nagromadzonymi emocjami będziemy wciąż wracać do tego samego. Bo przykładowo, bolesne napięcie mięśni w ciele (np. barków) jest następstwem lęku, strachu, niepokoju, gniewu czy złości, a to są emocje!

PRZESTAŃ BYĆ OFIARĄ SWOICH EMOCJI

Myślałaś/myślałeś, że jesteś ofiarą swoich emocji? Nic bardziej mylnego! Emocje i uczucia przychodzą i odchodzą. A od tych negatywnych możesz się uwalniać! A uwalnianie negatywnych emocji pozwoli Ci doświadczyć tych pozytywnych, jak radość, zadowolenie, spokój, poczucie szczęścia. Więc to tak naprawdę Ty decydujesz, jakich uczuć i emocji doświadczasz.

CO MOŻESZ ZROBIĆ Z EMOCJAMI, KTÓRE JUŻ ZGROMADZIAŁEŚ

Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że zablokowane emocje blokują nasz rozwój osobisty, zawodowy i powodzenie w wielu obszarach życia, jak stworzenie partnerskiego związku czy dobrych relacji z najbliższymi lub otoczeniem.

Emocjami można odpowiednio zarządzać poprzez uwalnianie. Nigdy nie jest za późno, aby się tym zająć. Możesz skorzystać ze sprawdzonych technik, takich jak EFT (Techniki Wolności Emocjonalnej) i zacząć po prostu działać. Efekty zauważysz już po pierwszej przebytej sesji.

Kiedy odpuszczą emocje, od razu poczujesz się lepiej. Poprawi Ci się oddech, ciśnienie tętnicze, napięcie mięśni, lepiej zacznie funkcjonować układ pokarmowy, hormonalny i nerwowy. Nastąpi natychmiastowy wzrost siły mięśni. Poprawi Ci się sposób widzenia siebie i świata, poczujesz szczęście i lekkość.

Jeśli coś się w Tobie nagromadziło i szuka ujścia lub po prostu masz emocjonalny temat, zapraszam Cię na sesję!

Udostępnij ten artykuł:

Autor:
mgr Monika Andrzejewska

Terapeuta EFT, Seksuolog
Specjalista Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Pracuję z ludzkimi emocjami, umysłem, dolegliwościami ciała oraz seksualnością. Pomagam usuwać stres, napięcia, negatywne myśli, przekonania i lęki. Pracuję z osobami, które są zestresowane, wyczerpane psychicznie i fizycznie. Cierpią na depresję, zaburzenia trawienia i łaknienia. Mają problemy natury seksualnej, nie mogą obie poradzić z rozstaniem czy zdradą oraz nie wierzą w siebie.